+48 693 351 926 info@bsf.net.pl
Zaznacz stronę

Witajcie!

W nowym roku postanowiłem odświeżyć moją stronę internetową. O poprzedniej szkoda gadać… a o nowej nie mam jeszcze nic do powiedzenia, bo dopiero powstaje 🙂 Najpierw się jednak przedstawię.

Mam na imię Andrzej. Od 2002 roku pomagam przedsiębiorcom rozwiązywać różnorakie problemy informatyczne. Początkowo moja działalność ograniczała się do serwisu sprzętu i wdrażania gotowego oprogramowania biurowego. Szybko jednak okazało się, że istniejące rozwiązania softwareowe są niewystarczające lub zbyt drogie. Zacząłem wtedy pisać pierwsze skrypty. Chętnie korzystałem z Perla, który jest potężnym narzędziem do przetwarzania dużych ilości tekstu pochodzących z plików lub baz SQL.

W 2003 roku podjąłem współpracę z firmą System Internet Provider, gdzie zajmowałem się administracją serwerami i routerami Linux i BSD. Tam mogłem w boju podszlifować swoje umiejętności programistyczne. Po za bashem i tsch, które dostępne są na każdej maszynie z Linuxem lub BSD, moim podstawowym narzędziem pracy nadal był Perl. Do moich narzędzi coraz częściej dodawałem PHP – ze względu na łatwość prezentacji danych z bazy SQL w zwykłej przeglądarce internetowej.

Przez kilka kolejnych lat pracowałem głównie na takim zestawie narzędzi. VIM do edycji kodu, Perl i PHP do programowania a SQL do gadania z bazą danych. 🙂 A… jeszcze HTML i CSS do ładniejszej prezentacji danych. W tym czasie przytrafiło się kilka szczególnie ciekawych projektów.
Jednym z nich było zaprojektowanie i napisanie oprogramowania do przeprowadzenia konkursu Klubu Twórców Reklamy (2004 i 2005), którego wyniki prezentowane były na EFFIE Awards. Uczestnicy konkursu pracowali na urządzeniach HP iPAQ (ktoś to jeszcze pamięta???) z modułem WiFi. Łączyli się poprzez sieć bezprzewodową ze stroną internetową gdzie zostawiali swoje oceny.Innym było napisanie wortalu turystyki rowerowej oraz kalendarium wydarzeń regionalnych dla Kolei Mazowieckich i Urzędu Marszałkowskiego. Ten działał przez kilka lat, jednak decydenci nie zdecydowali się wykorzystać jego możliwości i po jakimś czasie (po kolejnej zmianie władzy) wyłączyli.

Wiele zmieniło się w 2010 roku kiedy znalazłem nową ciekawą niszę potrzebującą oprogramowania do przetwarzania ogromnych ilości danych. Komornicy sądowi mieli właściwie tylko jeden program, którego producent nie nadążał z dostosowywaniem go do potrzeb tego rynku. Ponieważ moje aplikacje powoli rozchodziły się po kancelariach, musiałem pomyśleć nad wyborem języka programowania który pozwoli mi jakoś zabezpieczyć i zamknąć kod źródłowy. Myślałem i myślałem… C++, Java, może Haskell??? Wybrałem Javę. Pomimo tego że program napisany w Java jest w dużym stopniu oderwany od platformy na której działa, łatwiej było mi pisać programy na platformę Windows pracując na Windows, musiałem niestety zrezygnować z codziennej pracy na moim ukochanym Debian Linux :’-( . A wirtualizacja jakoś mi nie pasowała… Od tego czasu powstało wiele ciekawych programów które przetwarzały dane pobrane z różnych baz danych (ZUS, BEL, PESEL-NET i inne). Zbudowałem także własne bazy danych oraz narzędzia ułatwiające dopasowanie do dłużnika właściwych urzędów (ZUS, KRUS, US), sądów czy banków (szczególnie banków spółdzielczych).

Aktualnie piszę głównie w Java + SQL a czasami jeszcze PHP. Przy automatyzacji procesów wykorzystuję AutoIt oraz Selenium. Pracuję na MS Windows, lecz zbieram się do tego, aby wrócić do Linuxa.

Pozdrawiam
Andrzej