+48 693 351 926 info@bsf.net.pl
Zaznacz stronę

Kiedyś pracowałem dla pewnego banku, który już wycofał się z polskiego rynku. Z jakiegoś powodu nasz administrator postanowił zbadać siłę haseł jakie mają pracownicy w firmie. Bardzo się zdziwiliśmy, kiedy okazało się, że jednym z pierwszych haseł jakie „padły”, było hasło człowieka zatrudnionego na stanowisku „Security Oficer”. O ile dobrze pamiętam, jego hasło podobne było do: „123456„.

A jakie jest twoje hasło? Czy jest łatwe do odgadnięcia? Może uważasz, że takie hasła jak „qwerty„, „qaz123„, „haslo” lub „password” są wystarczające do ochrony przed dostępem do twoich danych?  Nie są… Hasła które stworzysz bazując na imionach bliskich osób, zwierzaków domowych lub na datach urodzin również nie są bezpieczne. Zależnie od tego co kto publikuje na portalach społecznościowych, wiele potencjalnych składowych haseł można z nich wyciągnąć.

Proponuję dwie strategie. Jedną dla haseł które pamiętają twoje programy (np. klient poczty internetowej lub FTP), a drugą dla ciebie, do wpisywania z pamięci:

Strategia dla programów

Twój program pocztowy ma niezłą pamięć. Jeśli nie musisz hasła do poczty ręcznie wprowadzać na wielu różnych komputerach, proponuję abyś skorzystał z bezpłatnego programu do generowania haseł, o nazwie PWGen. Nie korzystaj z serwisów on-line. Niestety nie wiadomo kto prowadzi taki serwis. Hasło wygenerowane na takiej stronie, może zostać zapisane, a w przyszłości użyte przy próbie włamania na twoje lub cudze konto.

Program PWGen w zależności od ustawień wygeneruje podobne do poniższych ciągi znaków:

  1. *¬vy×äb÷íQ:łŮÝ3RŠ}Q“
  2. ”Ę-X>béQŚä5)D-Ůřß{rú
  3. H$ľ’bXnI‚á—ń}ćE—1źÄ)

Nie są to hasła łatwe do zapamiętania, lecz zdecydowanie podniosą bezpieczeństwo twojego konta. Nie musisz ich pamiętać, ponieważ będzie je pamiętał twój program pocztowy. Koniecznie zapisz je gdzieś… Najlepiej na kartce papieru i schowaj w bezpiecznym miejscu 🙂

Strategia pamięciowa

Aby stworzyć hasło które łatwo się zapamięta, a przynajmniej łatwo przypomina, najlepiej ułożyć sobie coś na kształt dwuliniowego wiersza. Najlepiej aby jeszcze miał rym. Np taki:

Do pracy Jadę wygodnym Autobusem 521
A bilet W prawej Kieszeni mam Tylko 1

Co możesz zamienić na takie hasło:

DpJwA521AbWpKmT1

Hasło nie jest słownikowe. Nie jest też krótkie i nie nadaje się do łamania metodą siłową – będzie raczej długotrwała dla takiego hasła. Aby jeszcze poprawić poziom bezpieczeństwa, możesz zmienić literkę „W” na „@” co po angielsku wymawia się jak „at”, czyli „na”. Trochę nie pasuje do „W”, ale co tam. Napiszesz przecież swój własny wierszyk. Przy zmianie litery „W” na „@” hasło będzie wyglądało tak:

DpJwA521Ab@pKmT1

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i ustaw bezpieczne hasła. Wbrew pozorom, wiele możemy zapamiętać. Moi koledzy administratorzy muszą pamiętać hasła do różnych urządzeń w wielu miejscach miasta lub kraju i jakoś sobie z tym radzą. Jestem pewien, że Ty też możesz!