+48 693 351 926 info@bsf.net.pl
Zaznacz stronę

Korzystasz z oprogramowania do archiwizacji danych, lub po prostu zipowania? Pewnie tak, lecz czy pomyślałeś w ogóle o tym czy możesz z niego skorzystać? Fakt że program jest dostępny do ściągnięcia i używania nie zawsze oznacza że możesz go wykorzystywać bez opłat.

Na przykład popularny program WinRAR bez opłaty licencyjnej można wykorzystywać jedynie przez 40 dni. Licencja kolejnego równie popularnego programu WInZIP pozwala na 45 dni użytkowania. Mniej popularny WinACE można wykorzystywać przez 30 dni.

Jeśli nie musisz wykorzystywać jakichś specjalnych opcji w tych programach, proponuję wybór jednego z poniższych programów, których licencja pozwala na bezpłatne wykorzystanie zarówno w domu jak i w firmie:

  • 7zip – chyba najbardziej popularny program do kompresji ze wszystkich bezpłatnych. Posiada graficzny menadżer plików oraz wersję konsolową do uruchamiania w skryptach. Obsługuje formaty kompresji 7zip, bzip2, gzip, tar, wim, xz oraz zip. Rozpakować potrafi 31 innych formatów, przeczytasz o nich na stronie programu.
  • freearc – kolejny bezpłatny program z GUI i całkiem dobrym natywnym algorytmem kompresji.
  • zpaq – ciekawy program, za pomocą którego wykonasz nie tylko skompresowane archiwum, lecz także kopię przyrostową. Jego wadą jest to, że obsługuje jedynie swój rodzaj kompresji i jest mało popularny. Jeśli wyślesz do kogoś archiwum w jego formacie, prawdopodobnie odbiorca będzie miał kłopot z jego dekompresją. Tym bardziej, że program nie ma graficznego interfejsu użytkownika [GUI].

Ja do przesyłania plików przez internet korzystam z 7zip, a do robienia prywatnych kopii zapasowych wykorzystuję ZPAQ.

Sprawdź co potrafi każdy z tych programów i wybierz najlepszy dla siebie.