+48 693 351 926 info@bsf.net.pl
Zaznacz stronę

Przygotowania przed wyjazdem

Wszystkie sieci do których podłączysz się w trakcie swojego wyjazdu musisz traktować jako niepewne. Nie wiesz kto jest do nich zalogowany i jakie ma zamiary wobec innych użytkowników tej samej sieci. Poniżej zamieszczam kilka prostych zadań do wykonania przez ciebie przed wyjazdem:

  • Sprawdź które dane przechowywane na urządzeniu musisz zabrać ze sobą. Resztę zarchiwizuj w bezpiecznym miejscu w domu, w firmie lub w chmurze. Gdybyś stracił to urządzenie w wyniku kradzieży, działań służb celnych, lub po prostu zgubił, i nie zrobił backupu, stracisz wszystkie swoje dane. Najlepiej abyś miał ze sobą tylko takie dane, które są potrzebne na wyjeździe. Kopia w chmurze może okazać się przydatna, ponieważ w razie konieczności, zawsze będziesz mógł się do niej dostać.
  • Zabezpiecz swój komputer, tablet lub smartfon za pomocą silnych haseł. Dysk w komputerze lub pamięć w innym urządzeniu mobilnym możesz zaszyfrować. Te działania z pewnością utrudnią dostęp do twoich danych.
  • Niektórzy producenci oprogramowania do smartfonów lub laptopów umożliwiają korzystanie z oprogramowania określającego położenie twoich urządzeń – nie tylko możesz monitorować ich położenie, lecz także zdalnie usunąć z nich dane.
  • Jeszcze w domu czy firmie wykonaj aktualizacje oprogramowania systemowego (Windows Update), oprogramowania antywirusowego (włącznie z bazą sygnatur) oraz inne aplikacje dla których co jakiś czas udostępniane są poprawki. Posiadając najbardziej aktualne oprogramowanie, będziesz miał pewność, że wszystkie wcześniej wykryte i naprawione luki w bezpieczeństwie twojego systemu, już na nim nie istnieją.
  • Koniecznie wykonaj backup wszystkich danych jakie posiadasz na dysku. Gdyby coś stało się z twoim sprzętem, po powrocie będziesz w stanie odzyskać swoje dane.
  • Sprawdź u swojego operatora komórkowego czy w twoim planie taryfowym uwzględniony jest pakiet na transmisję danych w roamingu. Jeśli nie ma, możesz wykupić taki pakiet, lub w kraju docelowym zakupić kartę Prepaid-SIM na potrzeby transmisji danych za granicą.

Wykonanie powyższych kroków pozwoli ci wyjechać z komputerem zabezpieczonym przed atakami sieciowymi. Z kolei posiadanie tylko tych danych, które są ci potrzebne na wyjeździe, ograniczy zainteresowanie służb lub osób, którym uda się włamać przez sieć na twój komputer.

Utrata urządzenia

Nie jest to wprost związane z internetem, lecz warto wspomnieć o tych zasadach: Zadbaj o fizyczne zabezpieczenie swojego sprzętu. Mniejsze urządzenia możesz nosić przy sobie. Większe dobrze chowaj lub zabezpieczaj za pomocą zabezpieczenia KensingtonLock – linki z zamkiem kodowym lub na kluczyk, która pozwala przypiąć urządzenie do czegoś trwałego, podobnie jak robisz to ze swoim rowerem. Kiedy wysiadasz z taksówki lub samolotu, sprawdzaj schowki i kieszenie w fotelach. Wg badań przeprowadzonych przez firmę Verizon, sprzęt jest gubiony 100 razy częściej niż kradziony…